Od televize na olympiádu jedním kliknutím

Vždycky mě zajímalo, proč je jen hrstka těch co jsou opravdu úspěšní, ať už se jedná o sport, práci, podnikání, nebo jakýkoliv jiný obor, když kolem sebe máme tolik mistrů světa, olympijských vítězů, nejlepších ekonomů a politologů, ale hlavně těch co jsou nejlepší ve všem a rozumí naprosto všemu na světě. Abychom se v tom lépe vyznali, a také jsme mohli vyhlásit vítěze, rozdělíme si ty všemožné mistry světa do tří skupin. Začneme od těch nejmenších, až se dostaneme k těm opravdovým přeborníkům mezi nimi.

1. Skupina – Od stolu se to radí…

Do první skupiny určitě občas patříme úplně všichni. S touto skupinou se v mužském provedení nejvíce setkáme v hospodě, hlavně při sportovních utkáních. To když posloucháte ty rady, co lítají sálem, to jsou všichni najednou lepší než Jágr, Sáblíková a Bolt dohromady. Samozřejmě, to samé se projevuje i v jiných oblastech, ať už se jedná o politiku, volby nebo to, že má člověk v práci šéfa největšího blba, co absolutně neví, co dělá (občas s tím šéfem mohou mít pravdu 🙂 ). V ženském provedení to není tak výrazné a projevuje se to v trochu jiných variacích, kdy především metají blesky na opačné pohlaví, a o svých kolegyních dokáží vymyslet celé romány.

2. Skupina – Dobrá rada nad zlato

Tady už nastává trochu sranda, ale ještě těm nejlepším to nesahá ani po kotníky. Řekněme, že tito lidé hrají tak okresní přebor. Jsou to převážně lidé, kteří v životě nic extra nedokázali a ani se o nic nikdy nesnažili. Přesto přesně vědí, že to co děláte vy, nebo o co se snažíte, je naprosto špatně a nemůže Vám to za žádných okolností fungovat a uspět se v tom prostě nedá, protože ti, co uspěli před Vámi, měli přece štěstí. S touto skupinou se určitě setkal každý, kdo chtěl někdy něco změnit nebo např. ke své práci začal dělat něco navíc. To se Vám najednou vyloupne takových mistrů, kteří Vám jsou schopni z fleku vysvětlit, proč zrovna Vám to nebude fungovat a proč to nedokážete a mají takové argumenty jako by si to už prošli a zažili tolikrát, že by i Jágra přesvědčili o tom, že neumí hrát hokej.

Když na takového člověka narazíte, buďte za něj rádi. Takový člověk pro vás může být zajímavým přínosem. Svými negativními, avšak „chytrými“ moudrostmi, Vás dokáže kolikrát přivézt na užitečnou myšlenku. Pokud se jedná o člověka, který je Vám blízký, například rodinný příslušník, může se Vám postarat o vnější motivaci.

3. Skupina – Olympionici

A už jsme u těch samotných nejlepších a nejchytřejších mistrů světa. S touto poměrně širokou skupinou se asi setkáváme nejčastěji. Na rozdíl od těch dvou předešlých skupin, jsou tito mistři tak dobří, že se musí postarat o to, aby všichni věděli, že to jsou právně oni, ti kteří snědli ten slavný šalamounův exkrement. V dnešní době na ně narazíme hlavně na sociálních sítích. V 90 % tito lidé nikdy nic nezkusili, natož aby něco sami dokázali. Krom toho, že přesně vědí, že to co děláte vy je přece na první pohled naprostý nesmysl, ještě umí dokonale odhadnout Váš produkt či službu. Automaticky se přece jedná o naprosto nejhorší a nejméně efektivní věc na světě. Kdyby to bylo tak dobré, tak to přece mají a dělají všichni. Ti nejlepší z nich se k tomu umí ještě veřejně fundovaně vyjádřit. To se pak dozvíte nejen to, že Jágr ten hokej opravdu hrát neumí, ale ještě Vám rozeberou, co přesně dělá špatně v tréninku, v zápase a jako perličku přidají i to co dělá špatně ve volném čase. Když se pak takových sejde víc na jednom místě a začnou soupeřit mezi sebou kdo z nich je nejlepší, nejchytřejší a nejfundovanější, tak máme úplnou olympiádu.

Trénink – Základ úspěchu

Nechme teď mistry světa, hlavně ty ze třetí skupiny, v tréningu a podívejme se na to, proč je právě jen ta hrstka opravdu úspěšná. Tito opravdoví mistři svého oboru tvrdě trénují, hledají nové možnosti jak zlepšit svůj výkon a hlavně nepřemýšlí nad tím, že něco nedokážou. Přemýšlí nad tím, co mohou udělat pro, aby to dokázali. Ti nejlepší samozřejmě mají trenéry, protože dobře vědí, že bez správného vedení a realizačního týmu, který zajišťuje potřebnou oporu, by to nikdy nedotáhli na nejvyšší mety. Tito lidé, na rozdíl od těch mistrů domnělých, přestali být překážkou vlastnímu úspěchu.

Srážka s blbcem

Největší sranda nastává, teda nestává se to moc často, když se mistři ze třetí skupiny potkají s těmi opravdovými mistry ve svém oboru. To, jak takové setkání může vypadat, nechám již na Vaší představivosti. Jediné, co lze s určitostí říci je, že vítěz z tohoto setkání odejde nejspíše jako poražený 🙂 .

Prohraješ jen, když to vzdáš…

Ať už chcete být nejlepší v jakémkoliv oboru, připravte se na to, že se s domnělými mistry světa setkáte. Nenechte se jimi rozhodit, natož odradit a běžte si za svým cílem. Čas ukáže, kdo měl před lety pravdu. Když se Vám to nepovede na první pokus, tak na rozdíl od těch mistrů domnělých, kteří nikdy nic nezmění, máte možnost to zkusit znovu, nebo najít nové a lepší řešení. Hlavně ale máte, na rozdíl od domnělých mistrů, to co oni nikdy mít nebudou. Máte totiž buď další šanci, zkušenost anebo úspěch.

„Pane profesore, jak pozná člověk, že není pitomej?“ … „No, chytrej člověk to nepozná nikdy a blbci je to jedno.“

Click Here to Leave a Comment Below

Leave a Reply: