Prosinec 14, 2016

Zhodnocení 8 % ročně – děkuji, nechci

V dnešní době je na trhu mnoho společností nabízejících služby finančního poradenství. V převážné většině se setkáváme s poradci velkých společností, ale na trhu je i mnoho malých regionálních firem, které se touto problematikou také zabývají. Nebudeme zde řešit, zda svoji práci dělají správně, nebo to dělají jen pro to, aby si co nejvíce namastili vlastní kapsu. Nejsem v pozici, která by mě opravňovala tuto problematiku jakkoliv soudit a nechci se tím ani zabývat. Jediné, co mohu zcela otevřeně říci je, že 90 % těchto poradců, i když to určitě není jen jejich chyba, protože jsou jen otroky finančního sektoru, zamrzli v dobách minulých.

Produkty z dob minulých

Dnes, když máte schůzku s finančním poradcem, je skoro jisté, pomineme-li pojistky, že vám, jako nejlepší způsob zhodnocení finančních prostředků, nabídne stavební spoření, nebo investice do podílových fondů. Na druhou stranu, je to mnohem lepší, než jejich dřívější nešvar investic do investičního životního pojištění. Co se týká stavebního spoření, jednalo se před lety určitě o zajímavý produkt, který ale zapomněl jít s dobou. Podílové fondy jsou vhodné v rámci diverzifikace portfolia a určitě by měly tvořit jeho část, přičemž nám slouží jako investice do budoucna.

Finanční poradce = papoušek

A proč nám tedy většina finančních poradců nenabídne další možnosti, které nám současný trh nabízí? Odpověď je poměrně jednoduchá. I když se většina z nich tváří, že jsou největší odborníci na ekonomii široko daleko, jsou přitom jen otroci společností, pro které pracují. Nedělají nic jiného, než že papouškují to, co jim řekli na produktových školeních zástupci daných společností. Mají takové klapky na očích, že nepřijímají fakt, že jsou na trhu další zajímavé investiční produkty, natož možnost toho, že by tyto produkty mohly fungovat. A když se náhodou setkáte s poradcem, který je otevřený novým možnostem, většinou jeho otevřenost rychle zmizí po tom, co mu jeho nadřízený vysvětlí, že nemůže dávat do portfolia klientů produkty, za které nemá provize celá společnost.

bez-nazvu

Opravdu jen 8 % ročně?

Skoro vždy, když se setkám s finančním poradcem, tak mi tvrdí, že na dnešním finančním trhu se zhodnocení prostředků pohybuje kolem 8 % ročně. Vždy mluví jen o podílových fondech a, aby se odlišil od konkurence, přidává jen různé strategie daných společností. Pokaždé, když se zeptám finančního poradce, zda by mi mohl doporučit produkt, který mi přinese měsíční příjem a zhodnocení prostředků alespoň 20 % ročně, tak mi odpoví, že takový produkt v současné chvíli neexistuje. A kdyby prý náhodu existoval, tak to musí být zaručeně letadlo, pyramida nebo scam, přičemž u prvních dvou slov kolikrát ani nedokáže vysvětlit jejich význam.

Nechme teď finanční poradce zamrzlé ve svém finančním světě a pojďme se podívat na to, jaké nám dnešní doba přináší možnosti a jak tyto možnosti můžeme využít v naší hře o nezávislost.

Džungle finančních produktů

Podívejme se na to z druhé strany. V dnešní době se, hlavně na internetu, objevuje nepřeberné množství projektů a produktů na rychlé zbohatnutí, s neuvěřitelným zhodnocením a pro získání snových příjmů. Teď použiji to oblíbené slovo finančních poradců … opravdu se ve většině případů jedná o scam. Na druhou stranu, když se naučíte se v této džungli produktů a projektů vyznat, narazíte na skvělé projekty a produkty, které přinášejí opravdu zajímavá zhodnocení, např. i 15 % měsíčně, a přitom se nejedná o žádná podvodná schémata a podobné záležitosti. Samozřejmě je jasné, že se bavíme o investicích a je zde vždy určité riziko ztráty investičního kapitálu, což k investování už prostě patří. O svůj kapitál můžeme přijít i v podílových fondech nebo dokonce na bankovním účtě.

To nemůže fungovat

Moc se mi líbí jak lidé reagují, když se s nimi bavím na toto téma. Pokaždé tvrdí to samé – že to nemůže fungovat, a že kdyby to tak bylo, tak by to přece měl každý. Vždy, když zastavím na benzínové stanici a jdu si koupit pití, tak si na tyto lidi vzpomenu, protože když platím, tak jsem zaplatil určitě o několik set procent víc, než je nákupní hodnota zakoupeného produktu. A pak, že není možné zhodnocovat prostředky za více než 8 % ročně.

Co by na to řekli sousedi?

A proč to tedy nemá každý? Ze stejného důvodu, jako proč všichni nejezdíme stejným autem. Někdo nedá dopustit na jednu značku, jiný na druhou značku, ale především si vybíráme auto podle účelu, ke kterému nám má sloužit a také podle našich současných finančních možností. A tak je to i s výběrem investičních produktů. Ale hraje tu ještě jeden, mnohem důležitější faktor, a tím faktorem je, že jsme jen stádo ovcí, chcete-li jen otroci systému, který nás dnes a denně masíruje k tomu, abychom chodili do práce a, pokud možno, neměli vlastní názor a nechtěli se stát nezávislými. Když už ho náhodou máme, tak ho říkáme jen u piva v hospodě a tam také zůstává. Všichni tvrdíme, že chceme změnu, ale je nás jen málo, co jsme ochotni se změnit, sundat si klapky z očí, vystoupit ze stáda a díky tomu vidět možnosti, které nám dnešní doba přináší. Je to strach, náš největší nepřítel, co nám řiká: “Co kdyby to fungovalo a ty ses stal nezávislý, co by ti na to řekli v práci, co by řekli sousedi?”.

Nebuď jen jeden z moha, buď ten co si sundá klapky z očí
a najde si v dnešní džungli produktů na trhu ty produkty, které mu budou vyhovovat a přinesou nezávislost.

Click Here to Leave a Comment Below

Lukas Reply

Clanek sice hezky, ale chtelo by to alespon jeden priklad z praxe kde opravdu vynos 15% je.. Bez toho souhlasim s financnimi poradci ze to proste nejde..

    Radovan Syrotiuk Reply

    Dobrý den,

    pokud Vás to zajímá, máte možnost nás kontaktovat a můžeme probrat několik konkrétních případů.

    S Pozdravem

    Radovan Syrotiuk

Leave a Reply: